Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Cesta k dítěti – terapeutické služby pro pěstounské rodiny

19. místo ( 1 %)

Děti z pěstounských rodin zažily trauma či bolestné ztráty. V nefungující rodině nebyly jejich potřeby naplňovány vždy tak, jak pro svůj zdravý vývoj potřebují. Dětem odebraným z biologické rodiny je potřeba pomoci zpracovat jejich pocity viny a úzkosti. Náhradní rodiče rovněž potřebují podporu v tom, jak pečovat o zraněné děti se specifickými projevy a potřebami. Projekt reaguje na nedostupnost terapeutů v této oblasti. Kvalitní terapeutická péče pomůže dětem bezpečně zpracovat jejich trápení.

Amalthea z.s.

Cíle projektu

Cílem projektu je poskytovat odborné služby psychologa/terapeuta šité na míru všem rodinám, které spolupracují s Amaltheou (doprovázíme 87 pěstounských rodin). V intenzitě, formě i obsahu, kterou potřebují konkrétní děti.
Projekt reaguje na nedostupnost kvalitních terapeutů a psychologů, kteří pracují s dětmi a jejich rodinami:
• personální – kvalitní odborníci jsou přetížení, na terapii či diagnostiku se čeká i několik měsíců,
• odborná – práce s traumatizovaným dítětem či pěstouny, kteří přijali traumatizované dítě, vyžaduje specifické znalosti a dovednosti pro vedení kvalitní terapie (tj. dítě nemůže k jakémukoliv terapeutovi/psychologovi).

Cílová skupina

  • Děti a mládež
  • Jiné (uveďte níže)

Klíčové aktivity

Specializovaný terapeut pomáhá rodině řešit obtíže týkající se vztahu dítěte s rodiči, s vrstevníky, ve školním kolektivu, prožité trauma dítěte, problémy spojené s nízkým sebevědomím dítěte, s krádežemi, útěky, lhaním, sebepoškozováním dítěte aj. Postupně tak dojde ke stabilizaci psychického stavu podpořených dětí, lépe porozumí své životní situaci, sníží se výskyt úzkostných stavů, budou lépe přijímány v kolektivu, zlepší se rodinné vztahy.

O terapii může požádat rodina sama nebo ji může doporučit sociální pracovník rodiny.

Terapeuti při své práci využívají dyadickou terapii, terapii hrou, rodinnou terapii a mnoho projektivních technik, které napomáhají porozumět světu a prožívání dítěte. Základem je vytvoření bezpečného prostoru pro dítě a posilování vztahu dítěte k jeho dospělým. Dle věku dítěte a zakázky na terapii se samozřejmě proměňuje způsob práce terapeuta.

Terapie zpravidla probíhá 1x za týden či 14 dní dle potřeb konkrétního dítěte. Terapeutické sezení probíhá v organizaci, v délce 60-90 minut. Terapeut vede o probíhající terapii záznamy, na vyžádání klienta, OSPOD či klíčového pracovníka zpracovává zprávu z terapie s doporučeními.
Součástí terapeutické práce s dítětem v pěstounské péči bývá také individuální terapie pro jeho náhradní rodiče, bez které se celý rodinný systém nedaří proměnit tak, aby z toho dítě mělo dlouhodobý profit. Samozřejmostí je poskytnutí krizové intervence, vyžaduje-li to situace.

Terapeut úzce spolupracuje s klíčovým sociálním pracovníkem rodiny, účastní se případových konferencí, komunikuje s OSPOD, s biologickými rodiči aj.

Harmonogram

červenec 2024 - červen 2025

Rozpočet

V organizaci – na pobočce Chrudim pro náhradní rodinnou péči - zaměstnáváme 3 terapeuty v přepočteném úvazku 0,9. S jedním terapeutem OSVČ spolupracujeme na základě dodavatelského vztahu.
• Osobní náklady: náklady odborných pracovníků projektu - terapeutů (celkem 0,9) – HM, SP, ZP, zákonné pojištění odpovědnosti: 703 000 Kč
• Služby: terapeut OSVČ: 96 000 Kč
Předpokládané celkové náklady projektu jsou 800 000 Kč.

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

75.000 kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).