Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Pohybové kroužky pro děti s handicapem.

8. místo ( 4 %)

Spolek otevřel v lednu 2024 celkem 13 Pohybových kroužků pro děti s handicapem. Jedná se zhruba o 130 dětí. Vedoucími jsou zkušení lektoři, k ruce jsou pomocníci a doprovody. Spolek hradí odměny personálu, zajišťuje sport. vybavení, náčiní a oblečení. Spolek organizuje Atletická dopoledne (5 - 6 za rok), kde se děti soustřední na disciplíny 60 m, skok daleký, hod míčkem a běh. Učí se poznávat prostředí sportoviště a atletická pravidla. Příspěvek bude použit na nákup sport. náčiní a oblečení.

Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s.

Cíle projektu

Spolek vede atletické kroužky již téměř 10 let. Cílem projektu bylo od prvopočátku zapojit handicapovanou mládež do pravidelných sportovních aktivit, dát možnost sportovat i těm, kdo se do běžného sportovního kolektivu nedostane. V roce 2024 došlo k výraznému rozšíření této činnosti. Otevřely se kroužky na školách zaměřených na práci s handicapovanými dětmi i na standardních ZŠ, kde se děti s handicapem sdružují v rámci inkluze. Kroužky jsou v malém obsazení do 12 dětí, dětem pomáhají až 3 lektoři/asistenti podle potřeby. Kroužky probíhají 1 x týdně na "domácích" školách v době školní družiny, děti nemusejí nikam cestovat, jsou ve známém prostředí a to jim ulehčuje jak přípravu tak motivaci k pohybu. Spolek pro děti po konzultaci s lektory zajišťuje sportovní vybavení, aby mohl probíhat plnohodnotný pohybový rozvoj. Nejedná se striktně o atletiku, děti jsou vedeny k všeobecné sportovní přípravě, řeší se koordinace, obratnost, rychlost, obecná síla a vytrvalost. Velmi oblíbené jsou herní prvky, práce s náčiním, balony, expandéry, překonávání různých bezpečných překážek i pohyb v terénu. Každý kroužek je přizpůsoben schopnostem dětí. Vedle pravidelných kroužků děti dojíždějí 5 - 6 x na Městský atletický stadión, kde pro ně spolek pořádá Atletická dopoledne (60 m, dálka, míček, běh). Děti si odzávodí, dostanou diplom a malou sladkost. Výsledky se evidují a posuzuje se výkonnostní vývoj k další motivaci. Vyvrcholením pro děti je účast na Školním atletickém parapoháru (6.6.2024).

Cílová skupina

  • Děti a mládež
  • Handicapovaní
  • Sport

Klíčové aktivity

- Organizace sportovní přípravy dětí a mládeže s hadicapem.
- Motivace dětí a mládeže k pravidelným sportovním aktivitám.
- Vytvoření kladného přístupu ke sportu a pohybu.
- Zajištění a proškolení vedoucích pracovníků, lektorů a asistentů směrem k vedení kroužků a směrování dětí k závodní činnosti.
- Zajištění hmotného vybavení pro všechny kroužky.
- Možnost porovnávání se s vrstevníky a dětmi s podobným handicapem.
- Vytvoření základní soutěžní složky v rámci města/kraje - koncept pro mezikrajové, celorepublikové soutěžení do budoucna.
- Vytvoření základního modelu práce s mládež pro podněty ke svrchovaným orgánům v ČR k vytvoření jednotné sportovní koncepce pro mládež s handicapem.
- Organizace sportovních soutěží pro děti a mládež.
- Sledování výkonnostního rozvoje a pohybových vzorců.
- Osvěta v oblasti pohybových aktivit a sportu mládeže s hanciapem.
- Obohacení života dětí s handicapem.
- Zpestření formou představení dalších možných sportovních odvětví kromě atletiky.
- Odměny a dárky za dobře odvedenou práci.
- Fotodokumentace, videodokumentace, uveřejnění v médiích i na sociálních sítích.
- Sběr podnětů pro další rozvoj.
- Propagací rozšíření možnosti sportování mládeže s handicapem do podvědomí veřejnosti.
- Podpora dětí a mládeže směrem k zdravému životnímu stylu, zdravému sebevědomí a lásce ke sportu.

Harmonogram

Kroužky běží nepřetržitě (kromě školních prázdnin). Obecně zahajují v průběhu září a končí na konci června. Standardní časová náročnost je 60 minut 1 x týdně plus atletická dopoledne a další aktivity.

Rozpočet

Materiální náklady - 75 tis. Kč (vybavení kroužků) - balony, švihadla, podložky, lana, překážky, různé náčiní na odhody, raketky, míčky, gumy, expandéry na posilování, medicinbaly apod., dále atletická trička s motivem Atletiky Bez Bariér pro posílení týmového ducha.

Pozn. Osobní náklady (odměny trenérům, asistentům), jsou hrazeny z jiných zdrojů. Celkový rozpočet projektu nad limit BF je zhruba 720 tis. Kč/rok.

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

75.000,-- Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).