Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Doučování pro sociálně znevýhodněné děti

14. místo ( 3 %)

Bezplatně se učíme s dětmi ze sociálně znevýhodněných rodin, aby:
 je škola začala bavit a cítily se úspěšné,
 si zlepšily prospěch,
 dokončily základní školu,
 to po základce nevzdaly a šly studovat dál na střední školu nebo učiliště.
Aby uspěly nejen ve škole, ale také v životě a dokázaly se uplatnit ve společnosti.

Aufori, o. p. s.

Cíle projektu

Hlavním cílem projektu je pomáhat dětem zvládat požadavky školy a zapojovat rodiče zpět do vzdělávacího procesu, aby to jednou zvládali sami bez naší pomoci.

Cílem předloženého projektu je zajistit udržitelnost naší činnosti v sociálně ohrožených rodinách na Náchodsku v letošním roce. Naši pedagogové dojíždí do ohrožených rodin na území ORP Jaroměř a ORP Náchod a pomáhají jim zvládat požadavky školy. Děti doučují, pomáhají s problematickými předměty a přípravou do školy. Do spolupráce zapojují i rodiče dětí. A to vše s cílem, ale děti úspěšně prošly základní školou, nevypadly předčasně ze vzdělávacího procesu a pokračovaly ve vzdělávání na střední škole nebo středním odborném učilišti. Tím se zvýší šance dětí na to, aby jednou uspěly nejen na trhu práce, ale i v životě.

V průběhu projektu chceme doučováním podpořit minimálně 20 nezletilých dětí ve věku 6 – 15 let z Náchodska.

Předkládaný projekt bude plynule navazovat na již realizovanou aktivitu na území Náchodska a bude probíhat od 1.7.2025 do 31.12.2025.

Cílová skupina

  • Děti a mládež

Klíčové aktivity

Doučování a pomoc s domácí přípravou do školy

Cílem aktivity je dětem a jejich rodičům poskytnout pomoc a podporu se školní přípravou a domácími úkoly a pomáhat jim tak lépe zvládat požadavky školy. Aktivita pomoc s domácí přípravou do školy probíhá v domácnostech rodin zapojených do projektu za přítomnosti minimálně jednoho z rodičů či jiného zákonného zástupce a pod vedením pedagoga projektu. V případě, kdy není možné realizovat tuto aktivitu v domácím prostředí, je zde možnost využít prostory organizace, kde může doučování rovněž probíhat. Pedagog projektu do rodiny dochází pravidelně po společné domluvě. Intenzita návštěv je dána individuálními potřebami konkrétního dítěte, které jsou hodnoceny ve spolupráci s pracovníky oddělení SPOD. Nejčastěji jsou děti doučovány 1x týdně. Doučování je zaměřeno především na předměty, se kterými má dané dítě problémy. Mezi nejproblémovější patří předměty: matematika, český jazyk a angličtina. Pedagogové projektu se zároveň snaží, aby děti učení bavilo a motivovalo k lepším školním výsledkům. Používají proto v rámci setkání různé didaktické pomůcky a hry, pracovní listy apod. Tato aktivita je zaměřena výhradně na individuální práci pedagog x dítě, přičemž se postupem času jednotlivé úkony a kompetence převádí z pedagoga na přítomného rodiče. Po ukončení našeho působení v rodině by měl rodič již samostatně a efektivněji zvládat domácí školní přípravu s vlastními dětmi.

Aktivita projektu je součástí výkonu sociálně právní ochrany dětí, ke kterému má Aufori pověření KÚ Královéhradeckého kraje. Pracujeme tedy především s rodinami na základě poptávky pracovníků oddělení sociálně právní ochrany dětí a základních škol.

Harmonogram

Výše uvedené aktivita bude probíhat po celou dobu realizace projektu, tj. od 1. 7. 2025 – 31. 12. 2025.

Nejčastěji realizace projektu probíhá následovně:
V přípravné fázi, zpravidla měsíc po zahájení projektu, probíhá navázání kontaktu se spolupracujícími organizacemi, institucemi i s konkrétními rodinami.
V rámci předkládaného projektu však od července 2025 plánujeme kontinuálně pokračovat v přímé práci se zapojenými rodinami z předchozího běhu projektu, tudíž bude navazování kontaktu se všemi aktéry probíhat zejména při přijímání nových rodin do programu, při změně pedagogů vyučovaných předmětů či klíčových pracovníků oddělení SPOD.
V průběhu realizační fáze probíhá poskytování služby „doučování a pomoc s domácí přípravou do školy“ a také probíhá komunikace se školami zapojených dětí za účelem zajištění efektivní pomoci zapojeným ohroženým dětem. Výsledky projektu jsou průběžně hodnoceny dle stanovených ukazatelů.
V lednu 2026 proběhne závěrečné vyhodnocení aktivit a úspěšnost projektu v předchozím roce. Odevzdávají se závěrečné zprávy.

Rozpočet

1. Osobní náklady na pedagogické pracovníky, kteří zajišťují doučování v rodinách (celkem 1 úvazek)
Celková částka: 256 896 Kč
(hrubá mzda 32 000 Kč/1 měsíc, odvody na sociální a zdravotní pojištění 10 816 Kč/1 měsíc)

2. Cestovné do domácností zapojených rodin v regionu Náchodsko
Celková částka: 12 000 Kč
(cca 2 000 Kč/1 měsíc)

3. Materiálové náklady – didaktické pomůcky, kancelářské a školní potřeby, které pedagog využívá pro práci v rodinách
Celková částka: 5 000 Kč
Celkové náklady projektu: 273 896 Kč

Příspěvek od donátorů Burzy filantropie chceme využít na osobní náklady pedagogického pracovníka (příspěvek pokryje náklady na necelé dva měsíce).

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

50.000 Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).