Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Hrou podpoříme specifický vývoj dětí s handicapem raného věku

7. místo ( 4 %)

Předmětem projektu je pořízení vhodných didaktických pomůcek na podporu vývoje dětí raného věku (0-7 let) s handicapem z Pardubického kraje. Vývoj dětí se závažným tělesným, mentální a kombinovaným postižením, s autismem nebo poruchami komunikace probíhá specificky a na jeho podporu je třeba využít speciální edukační postupy. Cílem projektu je podpořit vývoj dětí s handicapem prostřednictvím pomůcek, které budou zapůjčovány klientským rodinám služby raná péče společně s metodickým materiálem.

Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s.

Cíle projektu

SRP ročně podpoří více než 170 rodin z Pardubického kraje (tedy i Chrudimi) s dětmi například s dětskou mozkovou obrnou, svalovým onemocněním, centrálním hypotonickým syndromem, Downovým syndromem, autismem, poruchami komunikace... Cílem projektu je ukázat rodinám s handicapovanými dětmi z Pardubického kraje, jak mohou smysluplně využívat didaktické pomůcky s využitím principů alternativní pedagogiky k maximální možné podpoře vývoje dětí, aby tak byly současně minimalizovány možné důsledky zdravotního postižení.
Předmětem projektu je zakoupení vhodných didaktických pomůcek na podporu vývoje dětí raného věku s handicapem, které budou zapůjčovány poradkyněmi rané péče do klientských rodin na potřebnou dobu společně s metodickým materiálem. Řešitelka projektu, Mgr. Martina Petelíková, společně s psycholožkou, vytvoří metodický materiál zahrnující principy alternativní pedagogiky pro děti raného věku. Rodiče dětí jej mohou využít pro nácvik důležitých dovedností dětí s tělesným, zrakovým, mentálním i kombinovaným postižením, s poruchami komunikace a také s autismem. Poradkyně rané péče budou rodinám zapůjčovat, na základě individuálních potřeb a průběžného hodnocení vývojové úrovně dítěte, vhodné didaktické pomůcky. Za podpory poradkyně, s pomocí metodického vedení, se rodiče budou snažit zaujmout děti s handicapem nenuceným, ale promyšleným způsobem, aby se učily důležité dovednosti. Prostřednictvím hry mohou děti přirozeně rozvíjet pohybové, rozumové schopnosti, svoji fantazi

Cílová skupina

  • Jiné (uveďte níže)

Klíčové aktivity

1. Výběr, objednání a zakoupení didaktických pomůcek, převzetí, zaevidování pomůcek a jejich uvedení do provozu
2. Vytvoření metodického materiálu, proškolení - seznámení poradkyň s vytvořenou metodikou
3. Zapůjčování pomůcek, konzultace možností využití s klientskými rodinami
4. Prezentace projektu
5. Vyhodnocení projektu

Harmonogram

1. Výběr, objednání a zakoupení didaktických pomůcek, převzetí, zaevidování pomůcek a uvedení pomůcek do provozu: 07-09/2024
2. Vytvoření metodického materiálu, proškolení – seznámení poradkyň s vytvořenou metodikou: 07-09/2024
3. Zapůjčování pomůcek, konzultace možností využití s rodinami: od 10/2024 do následujících cca pěti let, respektive až do doby vyřazení z důvodu opotřebení či nefunkčnosti.
4. Prezentace projektu: 07-12/2024
5. Vyhodnocení projektu: 10-12/2024

Rozpočet

Didaktické pomůcky: 70 000 Kč
Tvorba a tisk metodického materiálu: 10 000 Kč
PROJEKT CELKEM: 80 000 Kč
Požadovaná částka od donátorů Burzy filantropie: 60 000 Kč
Další donátoři: 20 000 Kč

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

60 000 Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).