Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Kompas – podpora rodin s dětmi v období rozchodu

Rozchod rodičů je pro většinu dětí velmi stresující, a pokud jej doprovázejí vyostřené konflikty, může to děti negativně ovlivnit v jejich vývoji. Děti uprostřed rozchodové situace prožívají pocity strachu, úzkosti, ztráty a osamění.

Předkládaný projekt Kompas reaguje na tuto situaci a nabízí komplexní program formou poradenství, mediace i následné terapie včetně zapojení dětí do procesu mediace.
Mediace je prostor, kde mohou rodiče říct své názory, slyšet druhého a porozumět jeho pohledu.

Amalthea z.s.

Cíle projektu

Cílem předkládaného projektu je poskytnout rodinám s dětmi komplexní provázanou pomoc v období rozchodu či rozvodu, pomoc rodičům učinit vlastní rozhodnutí, zapojit děti do rozhodování a tím snížit negativní dopad rozpadu rodiny na život dítěte.

Zapojení dítěte přispěje k udržení či obnovení jeho dobrých vztahů s oběma rodiči. Dítě získá větší pocit autonomie a kontroly nad svým životem. Zmírní se u něj pocity bezmoci, strachu a viny, že za situaci může samo.

Cílová skupina

  • Děti a mládež
  • Jiné (uveďte níže)

Klíčové aktivity

1. Poradenství
Sociální pracovník poskytuje každém rodiči zvlášť individuální odborné poradenství, motivuje rodiče, aby řešili konfliktní situaci s ohledem na potřeby dítěte. Nejčastější témata jsou: rodičovská odpovědnost, péče o dítě, výživné, vztahy mezi rodiči a dětmi, komunikace s dítětem, představení mediace, způsob zapojení dětí. Každá schůzka s rodičem trvá cca 1,5 hod. Sociální pracovník zároveň zajišťuje domlouvání termínů mediačních jednání a koordinuje provázanost pomoci.

2. Rodinná mediace se zapojením dětí
Se souhlasem obou rodičů hovoří před mediací s dítětem speciálně vyškolený sociální pracovník. Účelem setkání je zjištění jeho pohledu na aktuální rodinnou situaci, obavy, přání, event. Navrhované změny. Na závěr dítě formuluje vzkaz rodičům, může mu být nabídnuta opakovaná konzultace s pracovníkem, přímá účast v mediaci, popř. terapie. Pro rozhovor s dítětem využívá pracovník komunikační pomůcky (emoční karty, dům s panáčky, kniha Dva domovy apod.). Z rozhovoru je zhotoven zápis, který obdrží oba rodiče na prvním mediačním jednání. Mohou pak v rámci mediace lépe reagovat na potřeby dětí. Mediace je prostor, kde mohou rodiče za účasti prostředníků – mediátorů, říct své názory, slyšet druhého a porozumět jeho pohledu. Cílem mediace je podpořit strany v jejich vlastním rozhodování a pomoci pochopit druhého. Mediaci
poskytují rodičům dva mediátoři – muž a žena. Lépe je pak zaručena neutralita, která je jedním z principů mediace. Jedno mediační setkání trvá většinou 3 hodiny. Obvykle rodiče využívají
více mediačních setkání. Výstupem je zápis z mediace, kde jsou popsány místa shody a témata, kde mají rodiče rozdílné názory.

Více informací vč. videa: https://www.amalthea.cz/mediace/

Harmonogram

Červenec 2025 – červen 2026

Rozpočet

Osobní náklady pracovníků projektu – HPP a DPP (2 mediátoři, 1 sociální pracovník, 1 odborný pracovník) – 145 000 Kč. Materiální náklady (didaktické a výtvarné potřeby pro děti, letáky a ostatní materiál – úklid., hyg. a dezinf. prostředky, kanc. potřeby, pohonné hmoty aj.) – 6 000

Drobné občerstvení na mediace – 4 000 Kč.
Supervize a vzdělávání pracovníků – 10 000 Kč.
Ostatní služby a energie 7 000 Kč (nájemné a služby spojené s nájmem, telefony, internet, poštovné, softwarové služby, grafik, cestovné, opravy, pojištění aj.). Předpokládané celkové náklady projektu jsou 172 000 Kč.

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

75000

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).