Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

MUZIKOTERAPIE A CANISTERAPIE PRO RODINY S DĚTMI SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM

Projekt má za cíl nabídnout rodinám s dětmi se sluchovým či kombinovaným postižením, které čerpají sociálně aktivizační služby Tamtamu v Pardubicích, společný prožitek ve formě muzikoterapeutických a canisterapeutických setkání. Muzikoterapie i canisterapie představuje cenný nástroj pro podporu těchto dětí a pomáhá jim v mnoha oblastech jejich vývoje. Muzikoterapie také umožňuje dětem se sluchovým postižením prožít radost z hudby i bez plného sluchového vnímání.

Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s.

Cíle projektu

Muzikoterapie i canisterapie patří mezi terapeutické metody, které využívají hudbu či práci se psy k dosažení různých cílů, a to i u dětí a dospělých se sluchovým či kombinovaným postižením. MUDr. Jakub Dršata, Ph.D. z Fakultní nemocnice Hradec Králové, oddělení audio-vestibulologie a foniatrie-logopedie nám sdělil: „Přínos muzikoterapie pro osoby se sluchovým postižením vnímám jako nesporný, především pro tříbení vnímání zvuků a jako forma psychoterapie.“
Na základě našich dřívějších zkušeností s výše uvedenými metodami shledáváme u dětí s různou vadou sluchu, ať již komunikující primárně mluvenou řečí nebo znakovým jazykem, přínos muzikoterapie zejména v následujících oblastech: zlepšení komunikačních dovedností, poslechových dovedností, koordinačních schopností, sociální interakce, kognitivních dovedností (zejména rozvoj paměti a kreativita).
Muzikoterapie představuje cenný nástroj pro podporu dětí se sluchovým postižením, pomáhá jim v mnoha oblastech jejich vývoje a umožňuje jim prožít radost z hudby i bez plného sluchového vnímání.
Srovnatelný přínos nabízí i canisterapie, tedy metoda pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa. Kontakt s pejsky pod vedením profesionála kromě výše uvedených oblastí plní cíl odbourání ostychu či neopodstatněného strachu ze psů.

Cílová skupina

  • Handicapovaní
  • Jiné (uveďte níže)

Klíčové aktivity

Muzikoterapeutické setkání bychom připravili pro celou cílovou skupinu služby, tedy rodiče s dětmi ve věku 0 - 18 let. Aktivitu uspořádáme formou odpoledního setkání v období letních prázdnin (07/25). Pro oblast muzikoterapie jsme oslovili Mgr. Markétu Havlovou, která nám opakovaně vedla muzikoterapii na akcích nad rámec běžné nabídky služby - Zahradní slavnost (09/23), Týdenní kurz pro děti (07/22), Pobyt pro rodiny s dětmi (10/22).
Canisterapie bude zařazena do pravidelného řízeného setkávání rodin s dětmi se sluchovým postižením v rámci služby. Pro období podzimních měsíců bychom tak nabídli každé věkové kategorii jedno setkání s pejsky. Uskutečnila by se vždy jedna canisterapie samostatně pro skupinu rodičů s dětmi ve věku 0 – 2 roky, 3 – 5 let, 6 - 12 let „A“, „B“ a“C“. Celkem se tedy bude jednat o 5 setkání. Skupiny jsou komorní, čítající přítomnost cca čtyř rodin na jednom setkání, tedy nabízející dostatečnou orientaci a umožňující intenzivní prožitek a zapojení všech zúčastněných. Pro tuto aktivitu máme navázanou komunikaci s paní Mgr. Veronikou Vranou, která nám s velkým úspěchem realizovala canisterapeutická setkání v rámci akce Den pro rodiny (10/24).
Canisterapie i muzikoterapie by se konala v prostorách spřátelené organizace Lentilka na základě smlouvy o krátkodobém pronájmu. Na všech setkáních bude přítomen tlumočník českého znakového jazyka. S terapeutkami je předběžně domluven následující program: samostatný řízený terapeutický proces v délce trvání 60 - 90 min. Následující čas bude vyhrazen vyzkoušení hudebních nástrojů dětmi i dospělými či relaxaci s pejskem/pejsky. Po této aktivitě pak bude následovat 30 minut, kdy se společně zaměříme na rozvoj komunikačních dovedností, zahrnujících mimo jiné také znakovou zásobu k muzikoterapeutické pohádce a hudebním nástrojům, nebo k práci s pejsky. V úplném závěru pak je počítáno i s krátkým hodnocením a zpětnou vazbou od klientů. Celkový čas pro jedno setkání tak bude činit 2,5 - 3 hodiny.

Harmonogram

07/2025 – 12/2025

Rozpočet

osobní náklady: 38 526 Kč, požadavek 14 250 Kč
materiální náklady: 30 416 Kč, požadavek 13 750 Kč.
služby: 10 449 Kč, požadavek 9 000 Kč
celkem: 79 391 Kč, požadavek 37 000 Kč
podrobněji viz samostatná příloha

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

37 000 Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).