Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Nechceme stát stranou: Osobní asistence pro osoby s autismem

6. místo ( 5 %)

Projekt navrhuje rozšíření služby osobní asistence pro osoby s PAS za účelem zvýšení a poskytnutí podpory dalším zájemcům. Cílem je poskytnout individuální péči a podporu v každodenním životě, aktivitách a rozhodování, zlepšit schopnosti zvládání náročných situací a poskytnout pečujícím časový prostor pro vlastní aktivity. Projekt se také zaměřuje na rozvoj nových dovedností a soběstačnosti u osob s autismem.

Rodinné Integrační Centrum z.s.

Cíle projektu

V současné době využívá naši službu 30 klientů, evidujeme 10 zájemců o službu.
Díky finanční podpoře bychom chtěli navýšit kapacitu služby a nabídnout tak možnost využívat službu osobní asistence více zájemcům.
Cíle projektu:
- pomoc osobám s autismem v aktivním trávení volného času a ve využití běžných veřejných služeb,
- péče o osoby s autismem při zvládání každodenních aktivit a činností a
- podpora osob s autismem v samostatném rozhodování a uplatňování své vůle.

Osobní asistenti v návaznosti na potřeby uživatelů posilují schopnosti a dovednosti osob s PAS ke zvládání náročných a krizových situací. Vše v rámci základních činností sociální služby dle zákona.

Cílová skupina

  • Handicapovaní

Klíčové aktivity

Pečující rodiny výrazně přizpůsobují své životy potřebám handicapovaných členů, obětují své vlastní zájmy a často se svými denními stereotypy i životními názory postupně vzdalují většinové společnosti.
Péče o osoby s PAS má výrazná specifika - vyžaduje přístup vyhovující konkrétnímu uživateli, je třeba přizpůsobovat se různým rituálům, aby nedošlo k úzkostným nebo afektivním stavům uživatele. Obvykle není možné uživatele nechat ani malou chvíli bez přímého dozoru. Navíc často uživatelé vykazují některou z forem chování náročného na péči. To vyžaduje pro poskytování služby osobní asistence vysokou odbornost a dobrou znalost cílové skupiny.
Díky této službě bychom chtěli vytvořit pečujícím osobám časový prostor, po který mohou svět rituálů a přesného řádu opustit, být zase sami sebou, uplatnit se na trhu práce, účastnit se rodičovských skupin, seminářů, vyřídit si nutné záležitosti na úřadech nebo jen obstarat nákupy bez přítomnosti handicapovaného svěřence. Nabrat tak mimo domov nové a psychické síly, které mnohdy při nadstandardní dlouhodobé péči o osoby se ZP chybí. Pečující osoba má také prostor věnovat svou péči a pozornost dalšímu sourozenci v rodině, či pečovat o partnerské vztahy. Dojde tedy k prevenci nebo snížení dopadu sociálního vyloučení dlouhodobě pečujících osob a obnovení jejich kontaktu s většinovou společností.
Z této služby budou mít prospěch i samotné osoby/děti s PAS, které budou mít možnost, po omezenou dobu, trávit čas s jinou osobou než tou, která o ně po většinu času pečuje. Tím dojde k rozvoji nových dovedností a nácviku odloučení od blízkých osob. Klienti mají možnost rozvíjet svou soběstačnost v různých oblastech – například v oblasti péče o sebe sama, o domácnost, stravování – nakupování potravin, přípravu pokrmů, stolování, mytí nádobí a jeho úklid, vynášení odpadků apod. Dle potřeb uživatelů jsou k některým těmto úkonům vytvářeny procesuální schémata, díky kterým dochází k lepšímu porozumění prováděných činností.

Harmonogram

Leden – prosinec 2024

Rozpočet

viz samostatná příloha

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

50.000,- Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).