Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Nejsme v tom sami

23. místo ( 1 %)

Díky projektu bychom chtěli podpořit vznik svépomocné skupiny pro rodiče, kteří pečují o dospělého člověka s mentálním postižením. Každý den sledujeme zátěž, se kterou se pečující osoby setkávají – od pocitu samoty a vyloučení, přes sníženou možnost věnovat se běžným aktivitám a zájmům, až po stavy dlouhodobé únavy a vyčerpanosti. Chceme jim podat pomocnou ruku a vytvořit prostor pro vzájemné sdílení i řešení obtížných situací, v níž se oni nebo jejich dospělé děti se znevýhodněním nacházejí.

Rytmus Východní Čechy, o.p.s.

Cíle projektu

Cílem projektu Nejsme v tom sami je vznik svépomocné skupiny pro rodiny pečující o dospělé lidi s mentálním znevýhodněním, která se bude scházet 1x za měsíc. Při pravidelných setkáních se členové mohou vzájemně sdílet a řešit obtížné situace.
Chceme vznik svépomocné skupiny podpořit tím, že vytvoříme účastníkům zázemí pro setkávání. Na první 4 setkání plánujeme pozvat odborníky na témata, která pečující rodiny pálí a jiné pečující osoby, které mají zkušenost z fungování svépomocných skupin v dalších okresech. Tato setkávání mají za úkol posílit vazby členů nově vznikající svépomocné skupiny a zároveň pomoci hledat odpovědi na otázky spojené s péči o dospělého člověka s postižením (jeho osamostatňování, stárnutí, možnosti pomoci ze strany nejrůznějších expertů a soc. služeb apod.).
Jako další krok bychom chtěli svépomocné skupině zprostředkovat terapeutickou podporu a umožnit pečujícím řešit své každodenní těžkosti společně i s podporou terapeuta.
A nakonec chceme pro pečující rodiny připravit brožuru - manuál, v niž by nalezli penzum odpovědí na časté otázky týkající se např. invalidity, omezení ve svéprávnosti, dávek a příspěvků, dluhového poradenství, přehledu nejrůznějších služeb a možností, kam se mohou obrátit a které jim nebo jejich svěřencům mohou pomoci v řešení naléhavých situací.

Cílová skupina

  • Jiné (uveďte níže)

Klíčové aktivity

Pro pečující osoby jsme sestavili dotazník, na jehož základě jsme zjišťovali jejich poptávku a potřeby. Z dotazníkového šetření vyplynulo, že lidé pečující o dospělého člověka s mentálním postižením se potřebují vzájemně sdílet a mluvit spolu o tom, co každodenně prožívají.
V rámci projektu Nejsme v tom sami bychom tedy chtěli pomoci s rozjezdem svépomocné skupiny pečujících.
Vytvoříme pozvánku a informační leták o vznikající svépomocné skupině, kterou předáme rodinám či blízkým nejen našich uživatelů, ale také uživatelů jiných služeb zabývající se podporou dospělých osob s mentálním či kombinovaným postižením.
Na prvních 9 setkání pozveme specialisty, kteří mohou pomoci účastníkům skupiny najít odborné i terapeutické odpovědi na palčivé otázky a složité situace.
Konkrétně se jedná o:
- 3 experty - soudce, který rozhoduje v oblasti svéprávnosti
- lektory věnující se problematice osamostatnění
dospělých lidí s mentálním postižením,
- aktivního pečujícího rodiče, který se v jiném okrese sdružuje v obdobné svépomocné skupině a který účastníkům naší svépomocné skupiny předá osobní zkušenost z fungování skupiny a přínosy, která pro něj účast v takové skupině má,
- terapeuta, který v rámci pěti setkání zprostředkuje účastníkům vznikající svépomocné skupiny terapeutickou podporu.
Dále pro účastníky skupiny a další pečující připravíme brožuru – manuál, který odpoví na stěžejní dotazy, které jsou spojeny s péčí o dospělého člověka se znevýhodněním (např. invalidita, svéprávnost, dluhová problematika, dávky a příspěvky, přehled služeb zaměřené na podporu rodin i služeb podporující přímo dospělé osoby se znevýhodněním v nejrůznějších oblastech – bydlení, volný čas, práce, péče o vlastní osobu atd.).
Očekáváme, že po ukončení projektu se bude nově vzniklá svépomocná skupina i nadále scházet a její členové si formou vzájemného sdílení napomáhat.

Harmonogram

červenec 2024:– zahájení projektu Nejsme v tom sami
červenec - srpen 2024: tvorba pozvánky a informačního letáčku o vzniku svépomocné skupiny, kontraktování odborníků,
srpen – 1. pol. září 2024: oslovení pečujících osob,
2. pol. září 2024: první setkání skupiny pečujících osob s odborníkem
říjen 2024 – květen 2025: dalších 8 setkání svépomocné skupiny pečujících za účastní odborníků, včetně terapeutické podpory.
V průběhu celého trvání projektu (tj. červenec 2024 – květen 2025) tvorba manuálu pro pečující osoby - text, grafická úprava, tisk.
Květen 2025: ukončení projektu Nejsme v tom sami.
Předpokládáme, že svépomocná skupina se bude nadále scházet a fungovat i po ukončení projektu.

Rozpočet

Nákup služeb lektorů (4 setkání v délce 2 hod.): 8 000,--
Nákup služeb terapeuta (5 setkání v délce 2 hod.): 15 000,--
Mzdové náklady pracovníka, který zpracuje manuál pro pečující, včetně odvodů (cca 70 hod. práce): 18 000,--
Grafická úprava manuálu pro pečující: 8 000,--
Tisk manuálu pro pečující (100 ks): 20 000,--
Ostatní náklady (kancelářské potřeby, telefony, drobné občerstvení pro účastníky svépomocné skupiny): 6 000,--

Náklady na projekt celkem: 75 000,--

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

75 000,-- Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).