Prevence Environmentální Kriminality
Naším cílem je vytvoření kvalitní komunikační sítě v rámci environmentální kriminality na území Královéhradeckého kraje, zvýšit osvětu a informovanost obyvatelstva v této problematice a vytvořit preventivní opatření proti environmentální kriminalitě. Plánujeme zlepšit komunikaci mezi zainteresovanými úřady (ORP, ČIŽP, KVS, PČR apod.) aby bylo odhalování i vyšetřování enviro-kriminality efektivnější. Zároveň chceme pomoci občanům se situacemi, kdy se oni sami s takovou kriminalitou setkají.
Justice for Nature, z.s.
Cíle projektu
Hlavními cíli programu Prevence Environmentální Kriminality na území Královéhradeckého kraje je zlepšení komunikace mezi jednotlivými zapojenými institucemi, zvýšení informovanosti obyvatelstva v oblasti enviro-kriminality a pomoc občanům s jednotlivými případy, se kterými se mohou setkat (zejména otravy psů a dalších zvířat.
I Královéhradecký kraj se každoročně potýká s trávením zakázaným jeden karbofuranem, jehož obětí bývají kromě psů a koček i velmi vzácné druhy zvířat, jako jsou třeba královští orli. Těchto situací bývají nejčastěji svědky a nálezci běžní občané, kterým chceme prostřednictvím našeho výjezdového týmu jejich nálezy hlásit kompetentním úřadům. Prostřednictvím informační kampaně (veřejné přednášky, plakátování, výroba informačních materiálů) chceme zvýšit povědomí obyvatel o této problematice. Zároveň plánujeme skrze naší mobilní aplikaci Hlášení Zelené Kriminality zlepšit komunikaci o enviro-kriminalitě mezi jednotlivými úřady a samotnými nálezci.
Poslední závažný případ se odehrál v roce 2024, kdy byl karbofuranem otráven pes přímo v centru Hradce Králové. Kombinace těchto činností by měla vést v lepší připravenosti obyvatel na enviro-kriminalitu v jejich okolí, ke zvýšení jejich informovanosti, usnadnit dotčeným obyvatelům, kterým například někdo otráví psa, celý proces hlášení takového incidentu a zefektivnit hlášení jakékoliv další enviro-kriminality prostřednictvím naší aplikace.
Cílová skupina
- Životní prostředí
Klíčové aktivity
- informační kampaň (plakátování, výroba informačních materiálů)
- osvětová kampaň (veřejné přednášky, články v médiích)
- výjezdová činnost (přímá pomoc obyvatelům, kteří se osobně setkají s enviro-kriminalitou)
- distribuce naší mobilní aplikace, prostřednictvím které nám občané mohou enviro-kriminalitu hlásit
- dokumentace a zpracovávání jednotlivých nálezů pro následné hlášení orgánům činným v trestním řízení
- přednášky pro střední školy o enviro-kriminalitě na území královehradeckého kraje
Harmonogram
Na podzim roku 2024 plánujeme vytvořit vzdělávací materiály v podobě informačních letáků a manuálů pro veřejnost, které budou sloužit při následné informační kampani. Zároveň budou probíhat přípravy našeho výjezdového týmu na zimní období, kdy k trávení zakázaným karbofuranem dochází nejčastěji. Očekáváme, že první hlášení začnou tak jako každý rok chodit opět na přelomu listopadu a prosince.
V průběhu zimy bude náš výjezdový tým připraven pomáhat obyvatelům s hlášením jejich nálezů, pomáhat jim s řešení situací, jako jsou otravy zvířat, psů a koček a přednášet o enviro-kriminalitě na školách v rámci školního roku 2025/26.
Kombinace všech aktivit (osvěta, informační kampaň, řešení konkrétních hlášení) by měla pokračovat až do konce května 2026.
Rozpočet
Náš výjezdový tým (4 členové), kteří zároveň působí jako lektoři při informačních kampaních, budou potřebovat dostatek zdrojů zejména na pohonné hmoty (cesty na přednášky, výjezdy k hlášením od občanů) a tvorbu informačních plakátů a manuálů pro veřejnost.
Pohonné hmoty - 30 000 Kč
Tvorba informačních materiálů (manuály a letáky) - 20 000 Kč
Celkem 50 000 Kč
Požadavek od donátorů Burzy filantropie
50 000 Kč