Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Připravené ptáče dál doskáče

1. místo ( 13 %)

"Co s ním bude po škole?" Tak tato otázka trápí mnoho rodičů dětí s postižením. Projekt "Připravené ptáče dál doskáče" pomáhá rodinám, především tedy studentům s postižením, s přechodem ze školy do běžného dospělého života a do práce. Tento přechod se uskutečňuje zejména prostřednictvím stáží a praxí v sociálních podnicích a spřátelených firmách, za podpory asistenta z organizace PFERDA z.ú. Vhledem k nutnosti komplexní podpory se projekt zabývá také soběstačností v běžných denních činnostech.

PFERDA z.ú.

Cíle projektu

Cílem projektu je připravit studenty posledních ročníků speciálních škol na zaměstnání, zjistit jejich pracovní možnosti, vytvořit jim pracovní návyky, rozvíjet jejich dovednosti a pomoci jim získat představu o možnostech práce.

Dílčí cíle:
1. Rozvíjet pracovní a sociální dovednosti studenta s postižením (orientace při cestování do práce, komunikace se spolupracovníky a zákazníky, manipulace s hotovostí, péče o sebe).
2. Naučit studenta s postižením, co znamená chodit do práce (co to znamená být zaměstnán, seznámit ho s jeho právy a povinnostmi, co je BOZP, jak se uzavírá pracovní smlouva, pravidelná a včasná docházka, plánování dovolené).
3. Umožnit studentovi s postižením vyzkoušet si práci v sociálních podnicích (kavárna, pekárna, úklidová firma) a spřátelených firmách (technické služby, restaurace).
4. Podpořit studenta s postižením v aktivním plánování dalšího studia, pracovního uplatnění, bydlení, volného času, v rozvoji soběstačnosti v běžných denních činnostech a v celkovém rozvoji samostatnosti.
5. Podpora rodičů prostřednictvím sociálního pracovníka pro rodiny a peer rodičem (rodič s vlastní zkušeností s osamostatněním dítěte s postižením), jelikož samotní rodiče mají často obavy a nejistoty z osamostatnění a pracovního zařazení svého potomka s postižením.

Projekt lze považovat za prevenci nezaměstnanosti absolventů škol znevýhodněných na trhu práce.

Cílová skupina

  • Děti a mládež
  • Handicapovaní

Klíčové aktivity

1. Sociální pracovník prostřednictvím školských zařízení naváže kontakt se studenty a jejich rodiči. Pro tuto spolupráci je vyčleněn speciální sociální pracovník z organizace PFERDA z.ú., který bude rodinám individuálně k dispozici.
2. Sestavení individuálních plánů přechodu do pracovního a běžného života a plánů realizace pro studenty i jejich rodiče.
3. Spolupráce s odborníky z organizace PFERDA z.ú. a to s psychologem, asistentem pro rodiny, peer rodičem (rodič s vlastní zkušeností s osamostatněním dítěte s postižením), sexuálním důvěrníkem a kariérním poradcem.
4. Práce se studenty a jejich rodiči dle plánů. Realizování stáže a praxe v různých sociálních podnicích (kavárna, pekárna, úklidová firma) a spřátelených firmách (technické služby). Výhodou projektu je individuální praxe oproti skupinovým. Student s postižením má také na pracovišti podporu osobního pracovního asistenta.
5. Vyhodnocení plánů se studenty a jejich rodiči, nastavení nových cílů spolupráce.

Harmonogram

26. 9. 2024 - 31. 12. 2025

Rozpočet

Osobní náklady sociální pracovník 31 110,- Kč x 15 měsíců tj. 466 650,- Kč
Osobní náklady peer rodič 11 500,- Kč x 15 měsíců tj. 172 500,- Kč
Cestovné na stáže a praxe 37,- Kč /km x 1650 km tj. 61 050,- Kč

Požadavek od donátorů Burzy filantropie

50.000 Kč

Hlavní partneři Burzy filantropie

více

Web burzafilantropie.cz vznikl díky unikátní spolupráci Koalice nevládek Pardubicka, z.s. (KONEP) a Pardubického kraje a za finančního příspěvku realizátorů Burzy filantropie ve Zlínském kraji (Poradenské a krizové centrum) a Královéhradeckém kraji (Krajský úřad Královéhradeckého kraje).